Solar Sulama Sistemleri

Şebeke hatlarından uzak yerlerde kalan tarımsal arazilerin elektrik ihtiyacının karşılanması için en uygun çözüm güneş enerjili sulama sistemlerdir. Düzenli sulama tarımsal arazilerde en önemli konulardan biridir. Gerekli ve yeterli sulama yapılmazsa ürün tamamen kaybedilip, işçilik ve yatırım maliyetlinin tümü kaybedilebilir.

Sulama islemi genellikle yer altı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle ulaşılarak yapılır. Açılan kuyuya sarkıtılan sulama pompaları vasıtasıyla su yeraltından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır. Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi mevcut olan AC pompanın off grid sistem ile beslenmesi ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir. Verimli ve etkin olan çözüm DC solar pompa kurulumu yapılıp, ihtiyaç oan suyun depo ya da havuzdan karşılanması şeklindedir.

MTM Otomasyon olarak tarımsal sulama projelerine, solar güneş enerji sistemlerini entegre ederek sektörde hizmet vermekteyiz.

Tarımsal Sulama Projeleri için gerçekleştirilen güneş enerjisi sisteminin bir başka avantajı ise; üretilen elektriğin sulama yapmadığınız dönemlerde şebeke ile bağlantısını sağlayarak üretilen elektriği şebekeye aktarma imkanınız bulunmaktadır. Bu sayede hem sulama için kullanılan elektrik güneşten sağlanmakta hemde bu elektriği kullanmadığınız süre zarfında kurulan sistemden gelir elde etmeniz sağlanmaktadır.